Trendyol Satıcı

Trendyol Sepet İndirimleri Hakkedişimden Kesilir Mi?

Hayır, Trendyol tarafından yapılan sepet indirimi tedarikçi hakkedişinden kesilmez. Tedarikçiler satışa açtığı fiyat üzerinden komisyon hesaplamasını yapar, kargo bedelini öder ve kalan tutar hesabına aktarılır.

Trendyol satıcılarının kafalarındaki en büyük soru işaretlerinden birisi de, Kampanya süreçlerinde aktif edilen Trendyol Sepet İndirimlerinin hakkedişlere yansımasıdır. Bu konuda tedarikçilerinin hesaplama ve takip işlemlerinde problem yaşamaması için Trendyol Partner panellerinde sadeliğe önem verilmiştir.

Trendyol tarafından yapılan sepet indirimi tedarikçiyi ilgilendirmemektedir. Kampanyadan yararlanan siparişler, Partner Panelinize kampanyasız fiyatından gelecektir. Müşterinin ödediği tutardan bağımsız olarak, siz satışa açtığınız rakamdan fatura keserek müşteriye göndermek ile yükümlüsünüz. Ürünün komisyon kesintisi, sizin satışa açmış olduğunuz tutar üzerinden kesilecek, kargo bedelini ödeyeceksiniz ve kalan tutar hesabınıza aktarılacaktır.

Trendyol sepet indirimi.jpg

Örneğin; 10.000 TL’ye 1 adet televizyon satışı gerçekleştiriyorsunuz ve ürünün komisyonu %5, kargo bedeli ise 100 TL olsun.
Trendyol %10 sepet indirimi ile müşteriye yapılan 1000 TL’lik indirim sonucunda pazaryeri firması 9.000 TL ücreti müşteriden tahsil eder. Tarafınıza ilgili sipariş 10.000 TL olarak gelir ve bu rakama göre faturayı keserek ürünü kargo firmasına teslim edersiniz.

Ürün müşteri adresine teslim edildikten sonra, ilgili vade süresi işler. Vade süresinin bitimindeki Perşembe günü ödeme hesabınıza 10.000 * 0,95 = 9.500 TL aktarılır. Kargo faturanız hakkedişiniz öncesinde kesilmiş olabilir veya daha sonra kesilecek olabilir. Bu sebeple 100 TL’lik kargo ücreti borcunuz duruyor mantığıyla devam etmelisiniz.

Sonuç olarak 10.000 TL’ye satışa açtığınız %5 komisyon kesintisi olacak ve 100 TL kargo bedeli oluşacak olan hacimdeki ürün, Trendyol Sepet İndirimi sebebiyle ne kadar indirim uygulanırsa uygulansın. Sizin hesabınıza geçecek olan net tutar 9.400 TL’dir.

Benzer konular

Yorum yaz..